رفع باگ 8مگابایت intel ssd

رفع باگ ” ۸mb ” موجود در درایوهای جامد SSD شرکت اینتل

اخیرا در بسیاری از انجمن های سخت افزاری داخلی و خارجی تاپیک های زیادی با عنوان Intel ssd 8mb bug به چشم میخورد که با یک جستجو ساده متوجه خواهید شد که راه کارهای ارائه شده ربطی به این باگ ندارد و نتوانسته است مشکلات کاربران را رفع نماید.

شرکت اینتل هم بعد از چندماه در واکنش به این مشکل که ظاهرا در تمام درایوهای جامد سری ۳۲۰ اینتل موجود می‌باشد، یک آپدیت firmware ارائه کرده است.

اما پس از بررسی و انجام تست متوجه شدم که این آپدیت تنها درایوهایی که شماره سریال آنها درست است رو می‌تواند شناسایی کند، درحالیکه درایوهایی که این مشکل در آن ها پیش می‌آید شماره سریال انها به کلی تغییر پیدا خواهد کرد و اصلا توسط ابزار ارائه شده قابل شناسایی نیستند!

این باگ در شرایطی مانند نوسانات و اغلب در هنگام فرمت کامل درایو پیش خواهد آمد که شماره سریال درایو   SSD  را به “BAD_CTX 0000013x” و ظرفیت (capacity) آن را به ۸ مگابایت تغییر خواهد داد.

لازم به ذکر است در این شرایط درایو SSD توسط تمامی نرم افزارهای موجود قابل شناسایی می‌باشد اما هیچ نرم افزاری قادر به بازنشانی ظرفیت آن به مقدار واقعی نیست حتی نرم افزارهایی که به همین سبب منتشر شده اند، اگر چندین بارهم فرمت شود بازهمان ۸ مگابایت را عرضه خواهد کرد.

برخی از افراد با ایده پاک کردن محتویات درایو با ابزارهایی مانند HDDErase و Parted Magic، شانس خودرا امتحان کرده اند اما این کار فقط در صورتی انجام می شود که SSD شما “frozen” نباشد.

(حالت “frozen” یا به اصطلاح یخ زده برای حفاظت از داده های SSD طراحی شده است. این تضمین می کند که هیچ کس نمی تواند تنظیمات درایو را تغییر دهد، مانند قرار دادن رمز عبور روی آن ویا حذف فایل های مهم)

 پس مطمئن باشید رهایی یک SSD اینتل که از باگ ۸ مگابایتی رنج می برد، نیازمند یک رویکرد تکنیکی بیشتر است!

بنده چگونگی رفع این باگ رو در یک مقاله بصورت کامل توضیح داده ام که می‌توانید ان را بصورت رایگان در لینک زیر مشاهده نمایید:

مشاهده آموزش در سایت شخصی سیروان ویسی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *